July

17 - Wigmore Hall
The Duruflé Trio perform as Chamber Tots Ensemble

With The Duruflé Trio

Programme TBC

16 - St James's Church, Paddington
Peter and the Wolf

Family Concert, 12.45pm

A performance of 'Peter and the Wolf' by Sergei Prokofiev (arranged for solo piano by Thomas Dunhill) with narrator Martin Vander Weyer.

4 - Guildhall School of Music and Drama
Jane Manning Voiceworks Concert (Postgraduates)

Guildhall School of Music and Drama, 6pm

Programme TBC

June

29 - Guildhall School of Music and Drama
Jane Manning Voiceworks Concert (Undergraduates)

Guildhall School of Music and Drama, 3pm

Programme TBC

27 - St James Church, Paddington
Solo Piano Recital

St James Church, Paddington, 1pm

Programme TBC

22 - Church of Ascension, Blackheath
Durufle Trio in Concert

The Duruflé Trio will perform at the Church of Ascension at 7.30pm. Interval refreshments provided.

Programme to include:

  • CPE Bach - Trio (Quartet) No.3 in G major Wq.95
  • Improvisation
  • Martinů - Trio for flute, cello (viola) and piano, H300
  • Arnold - Duo for flute and viola, Op.10
  • Leclair - Trio Sonata for flute, viola da gamba (viola) and harpsichord (piano), Op.2 No.8
  • Improvisation
  • Duruflé - Prélude, Récitatif et Variations, Op.3

19 - St Botolph without Bishopsgate, London
Song in the City Concert

Part of Song in the City 2017

Programme:

  • Crumb - Apparition - Elisabeth Swedlund (soprano)
  • Clare Elton - New Work - Anna Geschwend (soprano)
  • Simon Bainbridge - Orpheus - Anna Geschwend
  • David Blake - Land of Dreams - Anna Geschwend
  • John Casken - Chansons de Verlaine - Mimi Doulton (soprano)

12 - St Botolph without Bishopsgate, London
Song in the City Concert

Part of Song in the City 2017

Programme:

  • Dallapiccola - Quattro Liriche di Antonio Machado - Patricia Auchterlonie (soprano)
  • Brett Dean - Poems and Prayers - Ema Nikolovska (soprano)
  • Stravinsky - The Owl and The Pussy Cat - Ema Nikolovska
  • Webern - Drei Lieder op 25 - Eline Vanderheede (soprano)
  • Mel Powell - Haiku Settings - Eline Vanderheede

May

26 - St James Church, Paddington
Cello and Piano Recital

St James Church, Paddington, 1pm

with Alice Jones (cello)

Programme to include:

  • Faure - Cello Sonata op. 109
  • Faure - Cello Sonata op. 117

11 - LRR, Guildhall School of Music and Drama
Jane Manning Voiceworks Concert (Undergraduates)

Guildhall School of Music and Drama, 1pm

Programme TBC

April

25 - St James's Church, Paddington
L'Histoire de Babar and Peter and the Wolf

School Assembly performance for St James's Church Primary School, 1.30pm

A performance of 'L'Histoire de Babar' by Poulenc (text by Brunhoff), and 'Peter and the Wolf' (arranged for solo piano by Thomas Dunhill and Tatiana Nikolayeva) with narrator Martin Vander Weyer.

March

30 - St Mary's Church, Aylesbury
Lunchtime Recital by The Duruflé Trio, 1pm

The Duruflé Trio will perform:

  • CPE Bach - Quartet (trio) in G major
  • Elena Firsova - Meditation in the Japanese Garden
  • Improvisations by The Duruflé Trio
  • Bohuslav Martinu - Trio for flute, viola (cello) and piano

14 - St James Church, Paddington
Free improvisation concert

St James Church, Paddington, 1pm

Free improvisation with the Bay's Leap Trio: Noel Taylor (clarinet), James Barralet (cello) and Clare Simmonds (piano).

7 - Manorfield Primary School, Poplar
L'Histoire de Babar and Peter and the Wolf

School Assembly performance for Manorfield Primary School, 9am

A performance of 'L'Histoire de Babar' by Poulenc (text by Brunhoff), and 'Peter and the Wolf' (arranged for solo piano by Thomas Dunhill and Tatiana Nikolayeva) with narrator Martin Vander Weyer.

2 - RADA Studios, London

A Celebration of Carl Djerassi's Literary Life

A performance involving actors and musicians, with Lore Lixenberg. Programme included:

  • Schoenberg - Mannesbangen
  • Schoenberg - 'Gebet an Pierrot' from 'Pierrot Lunaire'
  • Icelandic pop song
  • Improvised rap

February

28 - St George-the-Martyr Church, Borough
Borough New Music: Multimedia Performance

St George-the-Martyr, 1pm

Programme: 'Recitativo' by David Ryan, for video, chamber ensemble and speaker. This is an open work that draws on texts from Lucretius and Antonio Negri. It takes the form of spoken text accompanied by different approaches to sound (acoustic/pre-recorded), and each performance varies in form and content.

21 - St George-the-Martyr Church, Borough
Borough New Music: Piano Solo and Duet Recital

St George-the-Martyr, 1pm

with Jose Menor, piano

Programme to include:

  • Gyorgy Ligeti – Five Pieces for Piano Duet
  • Philip Cashian – Six Pieces After Paintings by Ben Hartley
  • Michael Finnissy – Zortziko for Piano Duet

14 - St George-the-Martyr Church, Borough
Borough New Music: Percussion and Piano Recital

St George-the-Martyr, 1pm

with Chris Brannick, percussion

Programme to include:

  • Rob Keeley – Distil
  • Rachel Leach – 3.48am
  • Anne Marshall – Blocks and Keys
  • Paul Burnell – Rhombidodecadodecahedron
  • Stephen Montague – Black 'n' Blues

7 - St George-the-Martyr Church, Borough
Borough New Music: Opening Recital

St George-the-Martyr, 1pm

Programme:

  • Erik Satie – Five Nocturnes
  • Gregory Rose – Fantasy for Mary
  • Colin Riley – As the Tender Twilight Covers
  • Graham Fitkin – Furniture

3 - British School At Rome, Italy
Workshop and Performance

British School At Rome, 6-7.30pm

Programme:

'Recitativo - Fragments' by David Ryan, for video, chamber ensemble and speaker. This is an open work that draws on texts from Lucretius and Antonio Negri. It takes the form of spoken text accompanied by different approaches to sound (acoustic/pre-recorded), and each performance varies in form and content.

January

20 - St Mary-At-Hill, Billingsgate
Lunchtime Recital

St Mary-at-Hill, Billingsgate, 1pm

The Duruflé Trio will perform:

  • CPE Bach - Quartet (trio) in G major
  • Reynaldo Hahn - Romanesque
  • Improvisations by The Duruflé Trio
  • Bohuslav Martinu - Trio for flute, viola (cello) and piano

17 - St Stephen Walbrook, Cannon Street
Lunchtime Recital

St Stephen Walbrook, 1pm

David Ryan (clarinet) and Clare Simmonds (piano)

Programme:

  • Christian Wolff: Microexercises (selection)
  • Erik Satie: Five Nocturnes (solo piano)
  • Earle Browne: November '52
  • Improvisation on 'Ictus' by Carla Bley

11 - Emmanuel United Reformed Church, Cambridge
Lunchtime Recital

Emmanuel United Reformed Church, 1pm

David Ryan (clarinet) and Clare Simmonds (piano)

Programme:

  • Christian Wolff: Microexercises (selection)
  • Erik Satie: Five Nocturnes (solo piano)
  • Earle Browne: November '52
  • Improvisation on 'Ictus' by Carla Bley

10 - Wigmore Hall
The Duruflé Trio perform as Chamber Tots Ensemble

With The Duruflé Trio

Programme TBC

December

17 - Michaelhouse, Cambridge
St Augustine's Chamber Choir Christmas Concert

Michaelhouse Centre, Cambridge, 1pm

Director: Philip Mead Piano accompaniment: Clare Simmonds

13 - St Stephen Walbrook, London
Pierrot Lunaire

St Stephen Walbrook, 1pm

With Rosie Bowker (flute/piccolo), Henri Hill (violin/viola), Joe Davies (cello), Baldvin Tryggvason (clarinet/bass clarinet), Elisabeth Swedlund (soprano), Patricia Auchterlonie (soprano) and Harriet Burns (soprano).

5 - St Peter's Notting Hill, London
Pierrot Lunaire

St Peter's Notting Hill, 1pm

With Rosie Bowker (flute/piccolo), Henri Hill (violin/viola), Joe Davies (cello), Baldvin Tryggvason (clarinet/bass clarinet), Elisabeth Swedlund (soprano), Patricia Auchterlonie (soprano) and Harriet Burns (soprano).

2 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
Pierrot Lunaire

Music Hall, Guildhall School of Music and Drama, 3pm

With Rosie Bowker (flute/piccolo), Henri Hill (violin/viola), Joe Davies (cello), Baldvin Tryggvason (clarinet/bass clarinet), Elisabeth Swedlund (soprano), Patricia Auchterlonie (soprano) and Harriet Burns (soprano).

November

29 - St Clement Danes, London
Piano and Percussion concert

with Chris Brannick, percussion

Programme to include:

  • Peter McGarr - Night-Scented Stock
  • Rob Keeley - Distil
  • Stephen Montague - Black n' Blues
  • Rachel Leach - 3.48am
  • Paul Burnell - Rhombidodecahedron

20 - Helmsley Arts Centre, Yorkshire
L'Histoire de Babar and Peter and the Wolf

Helmsley Arts Centre, North Yorkshire, 2.30pm

A performance of 'L'Histoire de Babar' by Poulenc (text by Brunhoff), and 'Peter and the Wolf' (arranged for solo piano by Thomas Dunhill and Tatiana Nikolayeva) with narrator Martin Vander Weyer.

18 - Richmond and Putney Unitarian Church, Richmond
Richmond New Music Collective Concert

An evening concert at Richmond and Putney Unitarian Church, 7.30pm

The Duruflé Trio will perform:

17 - St James Church, Paddington
L'Histoire de Babar and Peter and the Wolf

St James Church, Paddington, 1pm

A performance of 'L'Histoire de Babar' by Poulenc (text by Brunhoff), and 'Peter and the Wolf' (arranged for solo piano by Thomas Dunhill and Tatiana Nikolayeva) with narrator Martin Vander Weyer.

11 - St George's Church, Beckenham
Piano and Percussion concert

with Chris Brannick, percussion

Programme to include:

  • Peter McGarr - Night-Scented Stock
  • Rob Keeley - Distil
  • Stephen Montague - Black n' Blues
  • Rachel Leach - 3.48am
  • Paul Burnell - Rhombidodecahedron

5 - Wigmore Hall
The Duruflé Trio perform as Chamber Tots Ensemble

'Fireworks' Programme to include:

  • Martinu - Trio for flute, viola (cello) and piano

2 - St Botolph without Aldgate, London
Lunchtime improvisation concert

St Botolph without Aldgate, 1.05pm

Free improvisation with members of the Bay's Leap Trio: Noel Taylor (clarinet) and Clare Simmonds (piano).

October

18 - St Clement Danes, London
The Duruflé Trio in Concert

Programme to include:

  • Bohuslav Martinu - Trio for flute, viola (cello) and piano
  • James Woodhall - The French Phrase Book
  • Louise Talma - Seven Episodes

12 - St Botolph without Aldgate, London
Voice and Piano Recital

St Botolph without Aldgate, 1.05pm

With Patricia Auctherlonie (soprano).

Programme to include:

  • Harbison - Mirabai Songs
  • Vivier - Hymnen An Die Nacht
  • Dallapiccola - Quattro Liriche Di Antonio Machado

5 - St Botolph without Aldgate, London
The Duruflé Trio in Concert

St Botolph without Aldgate, 1.05pm

Programme to include:

  • Percy - Consort Music
  • Weinberg - Trio, op 127
  • Burnell - Shabby from 'Five Light Pieces'
  • Improvisations by the Duruflé Trio

September

17 - Resonance 104.4 FM

Performed live improvisations with the Bay's Leap Trio on DeXter Bentley's HelloGoodbye Show on Resonance 104.4 FM.

July

15 - St Luke's Church, Brighton
'Light and Shade': The Duruflé Trio in concert

St Luke's Church, Brighton, 7.30pm

With the The Duruflé Trio

Programme:

  • Hugh Wood - Trio for flute, viola and piano, Op. 3
  • Barry Mills - Trio for Flute, Viola and Piano (Morning light, Interwoven, The moonlit river) (2015)
  • Mieczyslaw Weinberg - Trio for Flute, Viola and Piano, Op. 127
  • Elena Firsova - 'Meditation in the Japanese Garden', Op. 54
  • Louise Talma - 7 Episodes for Flute, Viola and Piano
  • Reynaldo Hahn - Romanesque (1910)
  • Maurice Duruflé - Prélude, Récitatif et Variations, Op. 3
  • Improvisations by The Duruflé Trio

9 - St Michael's Church, Sittingbourne
Voice and Piano recital

With Friederike Bieber and Catherine Michel (sopranos)

Programme to include:

  • Schubert - Die Junge Nonne; Ganymed
  • Bridge - Come to me in my dreams
  • Cornelius - In Lust und Schmerzen
  • Toldra - Maig
  • Poulenc - Quelle Aventure!
  • Mendelssohn - Two Duets: Ich Wollt' Mein Lieb' Ergosse Sich; Abschiedslied der Zugvogel
  • Pergolesi - Vidit suum dulcem natum
  • Debussy - Zephyr; Musique; Romance
  • Caplet - Sonnet de Pierre de Ronsard; Quand referrai-je, helas!; En regardant ces belles fleurs

June

28 - LRR, Guildhall School of Music and Drama
Postgraduate Voiceworks Concert, 1-2.30pm

Programme to include:

  • Babbitt - The Widow's Lament in Springtime (with Patricia Auchterlonie)
  • Cage - The Wonderful Widow of Eighteen Springs (with Patricia Auchterlonie)
  • Harbison - Two songs from 'Mirabai songs' (with Patricia Auchterlonie)
  • McCabe - Gladestry Quatrains (selection) (with Elisabeth Swedlund)
  • Weir - The Voice of Desire (with Jean-Max Lattemann)
  • Grant - The Owl and the Pussy Cat

27 - Milton Court Concert Hall, London
Elisabeth Swedlund's Final Recital, 11.45am

Programme to include:

  • Ligeti - Mysteries of the Macabre

24 - Milton Court Concert Hall, London
Patricia Auchterlonie's Final Recital, 2.45pm

Programme to include:

  • Berg - Seven Early Songs

21 - LRR, Guildhall School of Music and Drama
Songs set to the poetry of Walt Whitman, 1-2.30pm

Programme to include:

  • Rorem - Gliding O'er All (with Collin Shay)
  • Rorem - Sometimes I Look At You (with Collin Shay)
  • Rorem - Look Down, Fair Moon (with Collin Shay)
  • Schonthal - A Farm Picture (with Yerim Hyun)
  • Schonthal - Mother and Babe (with Yerim Hyun)

20 - St Peter's Church, Notting Hill
Voice and Piano Recital

St Peter's Church, Notting Hill, 1pm

With Patricia Auchterlonie and Elisabeth Swedlund (sopranos)

Programme:

  • McCabe - Gladestry Quatrains (with Elisabeth Swedlund)
  • Cage - The Wonderful Widow of Eighteen Springs (with Patricia Auchterlonie)
  • Babbitt - The Widow's Lament in Spring Time (with Patricia Auchterlonie)
  • Berg - Seven Early Songs (with Patricia Auchterlonie)
  • Ligeti - Mysteries of the Macabre (with Elisabeth Swedlund)

18 - Hestercombe House, Taunton
The Duruflé Trio in Concert, 12pm
  • Burnell - 'Shabby', 'Petty' and 'Slight' from Five Light Pieces
  • Weinberg - Trio, op 127
  • Durufle - Prelude, Recitatif et Variations op.3
15 - Milton Court Concert Hall, London
Jean-Max Lattemann's Final Recital, 1.15pm

Programme to include:

  • Weir - Voices of Desire

10 - St Edmundsbury Cathedral, Bury St Edmunds
The Duruflé Trio in Concert, 1pm

Programme:

  • CPE Bach - Quartet in A minor
  • Hugh Wood - Trio Op 3
  • Debussy - Mandoline (arr Rudolf Forst)
  • Hahn - Romanesque

6 - Milton Court Concert Hall, London
Henrietta Hill's Final Recital, 6pm

Programme to include:

  • Benjamin - Tombeau de Ravel

3 - LSO St Luke's, London
From Earth To Sky: An English Song Recital, 1pm

Programme to include excerpts from:

  • Lennox Berkeley - Autumn's Legacy (with Laurie Slavin)

1 - Milton Court Concert Hall, London
Final Recital, 12.45pm

Programme:

  • Saariaho - Leino Songs (with Patricia Auchterlonie)
  • Alwyn - Flute Sonata (with Rosie Bowker)
  • Wood - Trio op. 3 for flute, viola and piano (with Rosie Bowker and Henri Hill)
  • Weir - Voices of Desire (with Jean-Max Lattemann)
  • Ligeti (arr Elgar Howarth) - Mysteries of the Macabre (with Elisabeth Swedlund)

May

28 - St Botolph without Aldgate, London
Wind-Up Penguin Charity Concert

Programme to include:

  • Ligeti (arr Elgar Howarth) - Mysteries of the Macabre (with Elisabeth Swedlund)

13 - GSMD Music Hall, Silk Street, London
Masterclass with Julian Milford

Programme to include:

  • Alwyn - Sonata for flute and piano (with Rosie Bowker)

11 - Emmanuel United Reformed Church, Cambridge
Viola and piano recital

Emmanuel United Reformed Church, Cambridge, 1pm

With Henrietta Hill (viola)

Programme:

  • Bax - Legend
  • Watkins - Fantasy
  • Rubbra - Meditations on a Byzantine Hymn
  • Benjamin - Tombeau de Ravel

9 - St James's, Piccadilly
St James Chamber Music Prize-winners' Recital, 1pm

At St James's Piccadilly, with The Durufle Trio.

Programme to include:

  • Beethoven - Piano Trio Op 1 no 3, performed by Patrick Milne, Emma Bessalaar and Will Newell
  • Duruflé - Prélude, Récitatif et Variations, Op. 3, performed by The Durufle Trio

9 - Music Hall, GSMD
Final of the Ivan Sutton Chamber Music Prize, 7pm

With The Durufle Trio.

Programme to include:

  • Duruflé - Prélude, Récitatif et Variations, Op. 3

6 - Music Hall, Silk Street, London
Improvisation concert

A piano-duo improvisation recital with the pianist Jonathan Morris.

April

30 - Sherborne Abbey, Dorset
Contrasts & Classical Improvisation: The Duruflé Trio in Concert

The Durufle Trio lead workshops at the Stuart Centre, Sherborne from 9.45-12.15, and perform a concert in Sherborne Abbey at 2pm.

The concert will include:

  • CPE Bach - Trio (Quartet) for flute, viola and pianoforte no. 1 in D major Wq. 94 H. 538
  • Improvisations by The Duruflé Trio
  • Ernest Bloch - Concertino for flute, viola and piano
  • Elena Firsova - 'Meditation in the Japanese Garden' Op. 54
  • Maurice Duruflé - Prélude, Récitatif et Variations, Op. 3

29 - St Paul's Church, Honiton
Joys and Sorrows: The Duruflé Trio in Concert

The Durufle Trio perform in the Honiton Festival. Programme to include:

  • CPE Bach - Trio (Quartet) for flute, viola and pianoforte no. 2 in A minor Wq. 93, H. 537
  • Ernest Bloch - Concertino for flute, viola and piano
  • Improvisations by The Duruflé Trio
  • Claude Debussy (arr Rudolf Forst) - Mandoline
  • Maurice Duruflé - Prélude, Récitatif et Variations, Op. 3

26 - St Stephen Walbrook
Viola and piano recital

St Stephen Walbrook, 1pm

With Henrietta Hill (viola)

  • Bax - Legend
  • Watkins - Fantasy
  • Dowland - If complaints my passions move (with Jean-Max Lattenman, counter-tenor)
  • Dowland - Flow my tears (with Jean-Max Lattenman, counter-tenor)
  • Britten - Lachrymae
  • Putz - Blues for Benni

25 - Milton Court Concert Hall, London
Ralf Gothoni Masterclass

Milton Court Concert Hall, 11 am

The Duruflé Trio perform 'Maurice Duruflé - Prélude, Récitatif et Variations, Op. 3' in a masterclass with Ralf Gothoni.

22 - North London Music Festival
Viola and Piano Class

With Henrietta Hill (viola)

Programme to include:

  • Watkins - Fantasy

March

23 - Music Hall, GSMD
Masterclass with Gordon Back

With the The Duruflé Trio, performing Hugh Wood's Trio, Op. 3

18 - I'Klectik, Lambeth
Celebrating Women's Contribution to Improvised Music

I'Klectik Art Lab, Old Paradise Yard, 20 Carlisle Lane (Royal Street Corner), London SE1 7lG

  • CATHERINE PLUYGERS - Oboes
  • SYLVIA HALLETT BOWED - Bicycle Wheel
  • ATSUKO KAMURA - Voice
  • ADAM BOHMAN Found Objects
  • NOEL TAYLOR Clarinet
  • CLARE SIMMONDS - Piano
  • CAROLINE KRAABEL - Alto Saxophone
  • SUE LYNCH - Tenor Saxophone

Tickets £5 on door on the night

16 - Emmanuel United Reformed Church, Cambridge
Solo Piano Recital

Emmanuel United Reformed Church, Cambridge, 1pm

  • Beethoven - Sonata in E major, op 109
  • Schubert - Impromptus D935 nos 1 (F minor) and 2 (A flat major)
  • Chopin - Nocturne op 62 no 1
  • Stevenson (transcription from Berg) - Wiegenlied aus der oper Wozzeck

15 - The Music House for Children, Uxbridge Road
Flute and Piano Recital

The Music House for Children, 10am

Programme to include:

  • Schubert - Impromptu in A flat major (D935 no2)
  • Mozart - Flute sonata in F major

February

28 - Trinity Hall, Cambridge
Viola and Piano Recital

with Henrietta Hill (viola), Trinity Hall, 9pm

Programme:

  • Beethoven Sonata in E major, op 109
  • Rubbra - Variations for solo viola
  • Stevenson - Wiegenlied aus der oper Wozzeck
  • Bax - Legend
  • Putz - Blues for Benni

26 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
Piano Accompaniment Prize

Programme to include:

  • Bax - Legend (with Henri Hill, viola)
  • Saariaho - 'Iltkarous' and 'Sydan' from Leino Songs (with Patricia Auchterlonie)
  • Hannan - Where I Live is Shite; Where I Live is Posh (with Elisabeth Swedlund)

23 - St Stephen Walbrook
The Duruflé Trio in concert

St Stephen Walbrook, 1pm

The Duruflé Trio present:

  • Elena Firsova - 'Meditation in the Japanese Garden' Op. 54
  • Reynaldo Hahn - Romanesque, for flute, viola and piano
  • Tatiana Nikolayeva - Trio for flute, viola and piano, Op. 18
  • Improvisations by The Duruflé Trio

20 - Hornsea United Reformed Church, Hornsea
The Duruflé Trio in concert

Hornsea Music Society, 7.30pm

Programme:

  • Elena Firsova - 'Meditation in the Japanese Garden' Op. 54
  • Reynaldo Hahn - Romanesque, for flute, viola and piano
  • Tatiana Nikolayeva - Trio for flute, viola and piano, Op. 18
  • Improvisations by The Duruflé Trio
  • Hugh Wood - Trio for flute, viola and piano, Op. 3
  • Edward Putz - Blues for Benni for viola and piano
  • Improvisations by The Duruflé Trio
  • William Alwyn - Sonata for flute and piano
  • Maurice Duruflé - Prelude, Recitatif et Variations, Op. 3

15 - Milton Court Concert Hall, London
Songs at Six: Settings of 'Des Knaben Wunderhorn'

Curated by Eugene Asti and introduced by Susan Youens, 6pm

Programme to include:

  • Reichardt - Wachtelwacht (with Lauren Lodge-Campbell)
  • Reichardt - Hier liegt ein Spielmann begraben (with Gregoire Mourichoux)
  • Weber - Abendsegen op.64/5 (with Felicity Turner)
  • Zemlinsky - Das bucklichte Mannlein op. 22/6 (with Capucine Daumas)

January

27 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
Chartered Surveyor's Prize

with Georgia Bishop, mezzo-soprano

Programme included:

  • Turnage - Love 'Greek' aria
  • Brahms - Von Ewige Liebe
  • Debussy - La Chevelure

21 - LRR, Guildhall School of Music and Drama
Postgraduate Strings Cocnert

with Henri Hill, viola

Programme included:

  • Edward Putz - Blues for Benni for viola and piano

November

24 - LRR, Guildhall School of Music and Drama
Masterclass with Claron McFadden, 10am

A masterclass on contemporary songs with Claron McFadden.

Performing with Elisabeth Swedlund (soprano):

  • Crumb - Approach, Strong Deliveress
  • Aboulker - Je t'aime
  • Rorem - TBC

20 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
Schubert masterclass with Graham Johnson, 6pm

A masterclass on Schubert songs with Graham Johnson.

Performing with Patricia Auchterlonie (soprano):

  • Schubert - Suleika I
  • Schubert - Abendstern
  • Schubert - Rastlose Liebe

15 - Selwyn College, Cambridge
The Duruflé Trio in recital

Selwyn College, Cambridge, courtesy of Selwyn College Music Society, 8.30pm

The Duruflé Trio presents a programme which will include:

  • CPE Bach - Trio (Quartet) for flute, viola and piano no. 1 in D major Wq. 94 H. 538
  • Improvisation by The Duruflé Trio
  • Schubert - Impromptu D935 no 1 in F minor (piano solo)
  • Improvisation by The Duruflé Trio
  • Nikolayeva - Trio for flute, viola and piano op 18
  • Debussy - Mandoline (arr. Flute, Viola and Piano by Rudolf Forst)

October

29 - St Mary's Church, Aylesbury
Piano and viola recital

Part of the Music at St Mary's series. Tickets £4 on the door.

With Henrietta Hill (viola).

Programme:

  • Scelsi - Suite no 11 (2nd movement)
  • Schubert - Impromptu in F minor, D935 no 1
  • Bax - Legend for viola and piano
  • Brahms - Viola Sonata in F minor, op 120 no 1 with Henrietta Hill (viola)

September

11 - St John's Smith Square
Transtroemer Tribute, curated by Rolf Hind

St John's Smith Square, 10pm

Programme to include:

  • Alex Stephenson - 'Nails' for LH solo piano
  • Arne Mellnas - Tre miniatyrportratt for LH solo piano

8 - St Bride's Church, Fleet Street
"Smiles and Tears": Song Recital

St Bride's Church, Fleet Street, 1.15pm

with Eleanor Janes (soprano)

For more information, click here.

Programme:

  • Brahms - An die Nachtigall, Die Mainacht, Das Madchen Spricht
  • Hindemith - Echo, The Wild Flower's Song, Sing on there in the Swamp
  • Debussy - Lia's aria from L’Enfant Prodigue
  • Smirnov - Four songs from 'Wonderful Stories' op. 63
  • Poulenc - Fiancailles Pour Rire

August

2-8 - CoMA Summer School, High Melton, Doncaster

Workshops at CoMa Summer School with Tansy Davies, Clare Hammond and others.

Performance programme to be confirmed.

July

28-31 - Festival Torroella di Montgri, Catalonia
Trio 642

'Fringe' in Festival Torroella di Montgri, Catalonia

Music for four and six hands at the piano with Trio 642, with Aaron Burrows and Marion Caldwell.

Programme (for two concerts):

  • Sadie Harrison – Carillons after Couperin (2013)
  • Bach arr. Kurtag – Three Bach Chorales (1985)
  • Beethoven arr. Wildman – Symphony 5: 'Allegro con Brio' (1804-08)
  • Ravel – La Mère L'Oye (1910)
  • Stravinsky – 3 Easy Piano Duets (1914-15)
  • Grainger - Zanzibar Boat Song (1923)
  • Brahms – Waltzer op 39 (1865)
  • Cardew – Treatise (selection) (1963-67)

26 - St Mary's Church, Battersea
Trio recital

St Mary's Church, Battersea, 3pm

with Katie Meyers (violin) and Chris Brown (cello)

Programme:

  • Beethoven - Piano Trio op 70 no 2

22 - Emmanuel United Reformed Church, Cambridge
Trio recital

Emmanuel United Reformed Church, 1pm

with Rosie Bowker (flute) and Henrietta Hill (viola)

Programme:

  • Roussel - Joueurs de Flute
  • Firsova - Meditation in the Japanese Garden
  • Improvisation
  • Milhaud - Saudades de Brazil: Leme et Ipanema
  • Hahn - Romanesque
  • Improvisation
  • Durufle - Prelude, Recitatif et Variations, op 3

21 - Arch 1, Star Lane, London
Free improvisation evening

Arch 1. Doors open at 7.30pm, music from 8pm

with Noel Taylor (clarinets) and James Barralet (cello)

Tickets: £7 on the door.

15 - Milton Court, Silk Street, London
Guildhall New Music Ensemble (GNME): Responses to Machaut

Milton Court Concert Hall, 7pm

Directed by James Weeks

Programme to include:

  • James Albany Hoyle - Rose, liz
  • Sylvia Lim - Binding
  • Eloise Lily Farrer - Tant Com Je Vivray
  • Thomas Fournil - Se vous n'este

14 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
New Music Society Concert

Music Hall, Guildhall School of Music and Drama, 7.30pm

Programme to include:

  • Lines, Points, Shades: an improvisation for two pianos, with Bryan Crook
  • Alex Stephenson - Shadow (for clarinet in E flat and piano), with Steve Williams

13 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
BMus Singers Summer Project

Music Hall, Guildhall School of Music and Drama, 7.30pm

Curated by Andrew Watts

Programme to be confirmed.

11 - Morden College, Blackheath
Piano trio recital

Morden College, Blackheath 10.45am

with Katie Meyers (violin) and Chris Brown (cello)

Programme:

  • Beethoven - Piano Trio op 70 no 2

10 - Milton Court Gym, Silk Street, London
Improvisation with Actors: Storytelling

Directed by Ken Rea and David Dolan

A showing of storytelling improvisations, collaborations between Year 1 actors and postgraduate improvisers.

June

27 - St Michael's Parish Church, Sittingbourne
Cello and piano recital

At St Michael’s Parish Church, High Street, Sittingbourne, ME10 4PG

with Chris Brown, cello

Programme to include:

  • Faure - Apres un reve
  • Faure - Papillons
  • Dvorak - Silent Woods
  • Tchaikovsky - Nocturne
  • Tchaikovsky - Valse Sentimentale

22 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
Stephen Williams Final MMus recital

At Milton Court Concert Hall, part of the Guildhall School of Music and Drama, 4.30pm

Programme to include:

  • Mozart (arr Williams) - 'Non piue di fiori' from 'La Clemenza di Tito' with Lucy Waring (mezzo-soprano)
  • Alex Stephenson - Shadow (for clarinet in E flat and piano)

17 - Milton Court, Silk Street, London
Henrietta Hill's Final MMus recital

At Milton Court Concert Hall, part of the Guildhall School of Music and Drama, 12.15pm

Programme to include:

  • Gal - Sonata for Viola and piano, op 101
  • Milhaud - Saudades de Brazil: Leme and Ipanema

1 - Milton Court, Silk Street, London
Final MMus recital

At Milton Court Concert Hall, part of the Guildhall School of Music and Drama, 3.25pm

Programme:

  • Crumb - Apparition (with Elisabeth Swedlund, soprano)
  • Finch - Lamentations (with Katie Meyers, violin, and Henri Hill, viola)
  • Ives - Songs: Thoreau, and Memories (with Bianca Andrew, mezzo-soprano); The Greatest Man, and Remembrance (with Jonathan Hyde, baritone)
  • Durufle - Prelude, Recitatif et Variations op 3 (with Rosie Bowker, flute, and Henri Hill, viola)

April

18 - St Augustine's Church, Cambridge
Mikrokosmos, curated by Philip Mead

St Augustine's Church Hall, Richmond Road, Cambridge, Cambs, CB4 3PS

As part of a performance of the entire of Mikrokosmos by Bartok, involving 154 pianists, organised by Philip Mead, to raise money for the upkeep of the church, I will be performing 'The Diary of a Fly' (Volume 6, no 142).

2 - LRR, Guildhall School of Music and Drama
Voiceworks project curated by Jane Manning

LRR, Guildhall School of Music and Drama, 7pm

With Elisabeth Swedlund (soprano):

  • Crumb - Apparition (selection)
  • Pasquet - If music be the food of love

March

31 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
Piano and Composition Project curated by Rolf Hind

Guildhall School of Music and Drama, 7pm

Programme to include 'Nails', a new work by Alex Stephenson inspired by the Swedish poet, Tomas Transtroemer.

30 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
Final of the Susan Longfield Competition

With Elisabeth Swedlund. Programme:

  • Stolz: Speil auf Deiner Geige
  • Aboulker: Je t'aime
  • Bach: Ich folge dir gleichfalls
  • Poulenc: Violon
  • Bernstein: Glitter and Be Gay

25 - University of Greenwich, London
Cornelius Cardew's 'Treatise'

'Crit Pit', University of Greenwich, Stockwell Building, Stockwell Street, Greenwich, 6.30pm

A complete performance of the 'Treatise', directed by David Ryan, with members of the London Improvisers Orchestra.

24 - Chiswick Mall Studio, Durham Wharf
Chamber music evening to celebrate plans for refurbishment of Chiswick Mall

Assemble Studio, Durham Wharf, Hammersmith Terrace, London W6 9TS

with Henrietta Hill, viola, Katie Meyers, violin, and Rosie Bowker, flute

Programme:

  • Stephenson (b. 1990) - Nails
  • Schumann - Marchenerzahlungen, op 132
  • Clarke - Dumka
  • Durufle - Prelude, Recitatif et Variations, op 3

13 - Kettle's Yard, Cambridge
Trio concert

Kettle's Yard, Cambridge, 12.15pm

Programme:

  • Randle - Rhapsody for viola
  • Roussel - Joueurs de Flute: 1 Pan; 2 Tityre
  • Durufle - Prelude, Recitatif et Variations (op 3) for viola, flute and piano.

13 - LRR, Guildhall School of Music and Drama
English Song Concert

LRR, Guildhall School of Music and Drama, 7pm

A concert curated by Richard Jackson. Programme to include:

With Richard Bignall:

  • Weir - Lady Isobel and the Elf-King
  • Moeran - Youth and Pleasure

With Edward Laurenson:

  • Ireland - Sea Fever
  • Copland - The Boatman's Dance
  • Vaughan Williams - The New Ghost

With Jonathan Hyde:

  • Butterworth - Look not in my eyes
  • Warlock - Captain Stratton's Fancy
  • Vaughan Williams - The Roadside Fire

2 - Foyer, GSMD, Silk Street, London
Postgraduate Opera Scenes

Programme to include 'Addio, dolce svegliare' from La Boheme by Puccini.

February

23 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
French Song Project curated by Iain Burnside

Guildhall School of Music and Drama, 7pm

Programme includes:

With Arianne Firth (soprano):

  • Debussy - L'ame evaporee
  • Faure - Tristesse

With Nicholas Shirm (tenor):

  • Faure - Hymne
  • Faure - Prison

9 - Clare College, Cambridge
Viola and Piano recital

with Henrietta Hill (viola)

Programme included:

  • Arthur Benjamin - Viola Sonata.

6 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
Masterclass with Martin Katz

Music Hall, Guildhall School of Music and Drama, 10-1pm

With Bianca Andrew (mezzo-soprano):

  • Berg - Liebesode
  • Korngold - Was Bisst du mir?
  • Sigurd von Koch - I manaden Tjaitra

January

31 - Music Hall, Guildhall School of Music and Drama
Postgraduate Strings Concert

With Henrietta Hill (viola)

Programme included:

  • Arthur Benjamin - Viola Sonata

27 - St Stephen Walbrook, London
Voice and piano recital

St Stephen Walbrook, London, 1pm

With Henrietta Hill (viola) and Carmel de Jager (mezzo-soprano)

Programme:

  • Handel - Recitative and aria from 'Semele': Awake, Saturnia; Hence, Iris, Hence Away
  • Haydn - Piano Sonata no 28, XVI: 43 in E flat major
  • Walton - Viola Concerto (first movement), Andante comodo
  • Arthur Benjamin - Toccata from the Viola Sonata

November

24 - Milton Court, Guildhall School of Music and Drama
Masterclass

Milton Court, 2-5pm

Masterclass with Graham Johnson on French song

Programme to include:

  • Ravel: Le Paon
  • Faure: Automne

Both sung by Claire Bournez, mezzo-soprano

23 - LRR, Guildhall School of Music and Drama
Masterclass and concert

Part of Guildhall School of Music and Drama's Charles Ives Study Day

Lecture Recital Room, 2.10pm

Masterclass with Robin Bowman on the songs of Charles Ives

Programme to include:

  • Memories
  • Thoreau

Both sung by Bianca Andrew (mezzo-soprano)

Lecture Recital Room, 6pm

Concert of songs and chamber music by Charles Ives

Programme to include:

  • Autumn
  • 1,2,3
  • The Things Our Fathers Loved

Sung by Francesca Chiejina (soprano)

14 - LRR, Guildhall School of Music and Drama
Spanish Song Recital

Lecture Recital Room (LRR), 7pm

Programme to include:

  • Rodrigo: De los alamos (with Catherine Michel, soprano)
  • Obradors: Al amor (with Joana Gils, soprano)

13 - LRR, Guildhall School of Music and Drama
Masterclass

Lecture Recital Room (LRR), 6-9pm

Masterclass with Graham Johnson on Winterreise by Schubert

Programme to include:

  • Der Wetterfahne
  • Der greise Kopf

Both sung by James Way,tenor

2 - St Mary's Church, Beenham
Voice and piano recital

St Mary's Church, Beenham, 4pm

with Eleanor Janes and Erika Madi Jones (sopranos)

Programme:

  • Brahms - Walpurgisnacht
  • Schubert - Gretchen an Spinnrade
  • Schubert - Suleika
  • Brahms - Die Schwestern
  • Strauss - Cacilie
  • Strauss - Morgen
  • Duparc - Chanson Triste
  • Duparc - Un Soupir
  • Duparc - Extase
  • Roe - A Woman Scorned
  • Copland - I Bought me a Cat
  • Copland - A Long Time Ago
  • Sondheim - The Boy From...
  • Rossini - Duetto buffo di due gatti

October

16 - St Mary-the-Virgin Church, Aylesbury
Voice and piano recital

St Mary the Virgin Church, Aylesbury, 12.45pm

with Sarah Denbee (soprano)

Programme:

  • Schumann - Frauenliebe und -Leben
  • Beethoven - Sonata op 109
  • Rachmaninov - Lilacs, The Soldier's Wife, In the Silent Night
  • Vaughan Williams - Love-Sight, Silent Noon

September

13 - Helmsley Arts Centre, North Yorkshire
Solo piano recital

Helmsley Arts Centre, 7.30pm

Programme:

  • Froberger: Fantasia II, FbWV 202
  • Bach: Prelude and Fugue in E major, BWV 878
  • Beethoven: Sonata op. 109
  • Finch: Lyric
  • Sciarrino: Anamorfosi
  • Galvin: Black and White
  • Stevenson: Wiegenlied Aus Alban Bergs Oper Wozzeck
  • Stevenson: Peter Grimes Fantasy

8 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
MMus Final Recital

Peacock Room, King Charles Court, Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance, 11.30am

Programme:

  • Froberger - Fantasia II FbWV 202 (1649)
  • Bach - Fugue from Prelude and Fugue in E Major, no 9, Well-Tempered Clavier Book 2 BWV 878 (1742)
  • Beethoven - Sonata op 109 (1820)
  • Galvin - Black and White (2014)
  • Stevenson - Wiegenlied aus Alban Bergs Oper Wozzeck (1953, rev 1985)
  • Stevenson - Peter Grimes Fantasy (1972)
  • Sciarrino - Anamorfosi (1981)

3 - Emmanuel United Reformed Church, Cambridge
Solo piano recital

Emmanuel United Reformed Church, 1pm

Programme:

  • Froberger - Fantasia II FbWV 202 (1649)
  • Bach - Fugue from Prelude and Fugue in E Major, no 9, Well-Tempered Clavier Book 2 BWV 878 (1742)
  • Beethoven - Sonata op 109 (1820)
  • Galvin - Black and White (2014)
  • Stevenson - Wiegenlied aus Alban Bergs Oper Wozzeck (1953, rev 1985)
  • Stevenson - Peter Grimes Fantasy (1972)
  • Sciarrino - Anamorfosi (1981)

August

29 - St Luke's Church, Brighton
Solo piano recital

St Luke's Church, Queen's Park Road, Brighton, 7.30pm

Programme:

  • Froberger - Fantasia II FbWV 202 (1649)
  • Bach - Prelude and Fugue in E Major, no 9, Well-Tempered Clavier Book 2 BWV 878 (1742)
  • Beethoven - Sonata op 109 (1820)
  • Finch - Lyric (1984)
  • Galvin - Black and White (2014)
  • Stevenson - Wiegenlied aus Alban Bergs Oper Wozzeck (1953, rev 1985)
  • Stevenson - Peter Grimes Fantasy (1972)
  • Sciarrino - Anamorfosi (1981)

16 - Michaelhouse Centre, Cambridge
Solo piano recital

Michaelhouse Centre, Cambridge, 1pm

Programme:

  • Froberger - Fantasia II FbWV 202 (1649)
  • Bach - Fugue from Prelude and Fugue in E Major, no 9, Well-Tempered Clavier Book 2 BWV 878 (1742)
  • Beethoven - Sonata op 109 (1820)
  • Galvin - Black and White (2014)
  • Stevenson - Wiegenlied aus Alban Bergs Oper Wozzeck (1953, rev 1985)
  • Stevenson - Peter Grimes Fantasy (1972)
  • Sciarrino - Anamorfosi (1981)

July

23 - Casalmaggiore International Music Festival, Italy

Casalmaggiore International Music Festival, 9.30pm

Shared solo piano recital

Programme to include:

  • Stevenson: Wiegenlied Aus Alban Bergs Oper Wozzeck
  • Stevenson: Peter Grimes Fantasy

1 - Heath Street Baptist Church, Hampstead
Solo piano recital

Heath Street Baptist Church, Hampstead, 1pm

Programme:

  • Bach: Prelude and Fugue in E major, BWV 878
  • Schumann: Romanze op 28 no 2
  • Beethoven: Sonata op. 109

June

18 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
Recycling the Past: Concert 2

Programme to include:

  • Sciarrino: Anamorfosi
  • Stevenson: Wiegenlied Aus Alban Bergs Oper Wozzeck
  • Stevenson: Peter Grimes Fantasy

17 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
Recycling the Past: Concert 1

Programme to include Fugue in E major, no 9, BWV 878 from the Well-Tempered Clavier Book 2 by JS Bach.

6 - Old Royal Naval College Chapel, Greenwich
Solo piano recital

Old Royal Naval College Chapel, Greenwich, 1pm

Shared with Lucie Czajkowská (piano)

Programme:

  • Finch: Lyric
  • Stevenson: Wiegenlied Aus Alban Bergs Oper Wozzeck
  • Stevenson: Peter Grimes Fantasy
  • Galvin: Black and White
  • Sciarrino: Anamorfosi

3 - St Bride's Church, Fleet Street
Voice and piano recital

St Bride's Church, Fleet Street, 1pm

with Eleanor Janes (soprano)

Programme:

  • Schumann: Three songs from Liederkreis, op. 39
  • Britten: Fish on the unruffled lakes
  • Roe: Thought-Fox
  • Clarke: Donkey
  • Clarke: Tiger, Tiger
  • Barber: The Monk and his Cat
  • Barber: Sure on this shining night

May

10 - Morden College, Blackheath
Voice and piano recital

Morden College, Blackheath 10.45am

with Erika Madi Jones (soprano)

Programme:

  • Strauss: Four Songs, op 27
  • Schoenberg: Deinem Blich mich zu bequemen
  • Schubert: Suleika I, D720
  • Prokop: Wie mit innigstem Behagen
  • Mendelssohn: Suleika (6 lieder Op.57: III)
  • Meyerbeer: Suleika
  • Wolf: Hoch beglückt in deiner Liebe
  • Sondheim: The Boy From... (The Mad Show)

March

28 - Cafe Oto, Dalston Junction
OHNO: A sonic weekender

Cafe Oto, Dalston Junction, 8.30pm

with Joe Snape and others

Programme to include:

  • Muhly: Drones and Piano
20 - St Mary-le-Bow, London
Chamber music recital

St Mary-le-Bow Church, 1.05pm

with Zoe Lethbridge (soprano), Ross Newton (clarinet), Alice Jones (cello)

Programme:

  • Poulenc: Montparnasse
  • Poulenc: Hyde Park
  • Poulenc: 'C'
  • Fauré: Après un rêve, from '3 Songs' Op 7/1
  • Fauré: Mandoline, from 5 Mélodies Op 58
  • Fauré: Clair de Lune from '2 Songs' Op 46/2
  • Fauré: Piano Trio in D minor Op 120
5 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
Strauss Lieder, curated by Eugene Asti

Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance, 7.30pm

with Erika Madi Jones (soprano) and Julia Weatherley (soprano)

Programme to include:

  • Strauss: Four Songs, op 27
  • Strauss: Seitdem meine Aug' op 17 no 1
  • Strauss: Standchen op 17 no 2

February

20 - St Andrew by the Wardrobe, London
Voice and piano recital

St Andrew by the Wardrobe, 1pm

with Eleanor Janes (soprano)

Programme:

  • Fauré: Clair de Lune
  • Fauré: Fleur Jetée
  • Fauré: Après un rêve
  • Poulenc: Air Chantés
  • Barber: The Monk and His Cat
  • Clarke: Tiger, Tiger
  • Clarke: The Donkey
  • Barber: St Ita's Vision
  • Barber: Sure on this shining night
3 - St Martin-within-Ludgate
Voice and piano recital

St Martin-within-Ludgate, 1.15pm

with William Davies (tenor)

Shared with Sarah Denbee (mezzo-soprano) and Louise Lam (piano)

Programme included:

  • Duparc: Le Manoir de Rosamonde
  • Duparc: Phidyle
  • Poulenc: Bleuet
  • Poulenc: Montparnasse
  • Poulenc: Hyde Park

January

19 - National Maritime Museum, Greenwich
Chamber music concert

National Maritime Museum, Greenwich, 12pm

with William Davies (tenor), Alice Jones (cello), Ross Newton (clarinet)

Programme:

  • Duparc: Le Manoir de Rosamonde
  • Duparc: Phidyle
  • Poulenc: Bleuet
  • Poulenc: Montparnasse
  • Poulenc: Hyde Park
  • Fauré: Piano Trio in D minor Op 120
16 - King's Place, London
Trinity Laban Gold Medal Showcase

King's Place, 7pm

Performance of Edward Henderson's Black Box Flight Recorder

December

21 - Michaelhouse, Cambridge
St Augustine's Chamber Choir Christmas concert

Michaelhouse Centre, 1pm

Director: Philip Mead

Piano accompaniment: Clare Simmonds

Programme:

Works by Bach, Mathias, Ives, and Gardner

October

24 - Holywell Music Room, Oxford
Oxford Lieder Festival: Master Course Participants' Concert

Holywell Music Room, 8pm

Curator: Roger Vignoles

with Eleanor Janes (soprano)

Programme included:

  • Poulenc: Air champetre
  • Poulenc: Air grave
  • Poulenc: Air vif

17 - St Alfege Church, Greenwich
Solo piano recital

St Alfege Church, Greenwich, 1pm

Shared with Ieva Caune (piano)

Programme included:

  • Beethoven: Bagatelle op 126 no 1
  • Beethoven: Sonata in E Major op 109

September

27 - Old Royal Naval Chapel, Greenwich
Flute and piano recital

Old Royal Naval Chapel, Greenwich, 1pm

with Benjamin Copeman (flute)

Shared with Daniel Vallejo Rives (clarinet) and Eduard Garcia Carles (piano)

Programme included:

  • Hindemith: Sonata for Flute and Piano
  • Saint-Saens: Romance in D flat major, op 37

24 - Old Royal Naval Chapel, Greenwich
Voice and piano recital

Old Royal Naval Chapel, Greenwich, 1pm

with Eleanor Janes (soprano)

Programme:

  • Schubert: Ganymed
  • Schubert: Gretchen am Spinnrade
  • Brahms: Botschaft
  • Brahms: Feldeinsamkeit
  • Poulenc: Air Chantés
  • Copland: Six of Twelve Poems by Emily Dickinson
  • Britten: On This Island
19 - English Speaking Union, Dartmouth House
Voice and piano recital

with Eleanor Janes (soprano)

English Speaking Union, Dartmouth House, 1pm

Programme:

  • Schubert: Gretchen am Spinnrade
  • Brahms: Botschaft
  • Brahms: Feldeinsamkeit
  • Poulenc: Air Chantés
  • Copland: Six of Twelve Poems by Emily Dickinson
  • Britten: On This Island

August

25 - AIMS 2014, Brighton
Students' concert: Tutor's Choice

Performed Poulenc: Air vif with Rachel Shouksmith (soprano)

8 - Dartington International Summer School
Masterclass concert

Performed Stevenson: Peter Grimes Fantasy

July

5 & 6 - Glasshouse Community Centre, Hackney
Community musical

A new musical, Between You and Me

Music: Soosan Lolavar

Text and directing: Edward Thomasson

Cello: Austen Scully

Piano: Clare Simmonds

4 - National Maritime Museum, Greenwich
Flute and piano recital

National Maritime Museum, Greenwich, 6pm

with Benjamin Copeman, (flute)

Programme:

  • Bach: Flute Sonata no 2
  • Hindemith: Sonata for Flute and Piano
  • Honegger: Romance for Flute and Piano
  • Ibert: Aria for Flute and Piano
  • Saint-Saens: Romance for Flute and Piano op 37
  • Stevenson: Wiegenlied Aus Alban Bergs Oper Wozzeck

June

28 - Trinity College Chapel, Oxford
Voice and piano recital, 7.30pm

Trinity College Chapel

with Claire Barton (mezzo-soprano)

Programme:

  • Elgar: Sea Pictures
  • Elgar: Chanson de Nuit and Chanson de Matin
  • Elgar: The Wind at Dawn, Like to the Damask Rose, The Pipes of Pan, The Shepherd's Song
  • Elgar: Salut d'amour, Echo's Dance (from the Sanguine Fan), Serenade (1932)
  • Vaughan Williams: Linden Lea and Silent Noon
  • Ireland: Sea Fever
  • Butterworth: Loveliest of Trees and Bredon Hill
22 - All Saints, Grayswood, near Haslemere
Flute and piano recital

All Saints, Grayswood, near Haslemere, 4pm

with Benjamin Copeman, (flute)

Programme:

  • Bach: Flute Sonata no 2
  • Honegger: Romance for Flute and Piano
  • Ibert: Aria for Flute and Piano
  • Saint-Saens: Romance for Flute and Piano op 37
  • Hindemith: Sonata for Flute and Piano
22 - St Mary of Charity, Faversham
Voice and piano recital, 10.45am

St Mary of Charity, Faversham, 10.45am

with Claire Barton (mezzo-soprano)

Programme:

  • Elgar: Sea Pictures
  • Elgar: Chanson de Nuit and Chanson de Matin
  • Elgar: The Wind at Dawn, Like to the Damask Rose, The Pipes of Pan, The Shepherd's Song
  • Elgar: Salut d'amour, Echo's Dance (from the Sanguine Fan), Serenade (1932)
  • Vaughan Williams: Linden Lea and Silent Noon
  • Ireland: Sea Fever
  • Butterworth: Loveliest of Trees and Bredon Hill
17 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
Ronald Center and Ronald Stevenson: A Celebration Concert

Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance

Programme included:

  • Stevenson: Wiegenlied aus Alban Bergs Oper Wozzeck

6 - St Alfege Church, Greenwich
Voice and piano recital

St Alfege Church, Greenwich, 1.10pm

with Claire Barton (mezzo-soprano)

Programme:

  • Elgar: Sea Pictures
  • Elgar: Chanson de Nuit and Chanson de Matin
  • Elgar: The Wind at Dawn, Like to the Damask Rose, The Pipes of Pan, The Shepherd's Song
  • Elgar: Salut d'amour, Echo's Dance (from the Sanguine Fan), Serenade (1932)

May

24 - Old Royal Naval Chapel, Greenwich
Voice and piano recital

Old Royal Naval Chapel, Greenwich, 1.10pm

with David Jones (baritone), Becca Marriott (soprano) and Rebecca Cohen (piano)

Programme included:

  • Brahms: Wie bist du meine Königin op32/9
  • Brahms: Nicht mehr zu gehen op 32/2
  • Brahms: Sonntag
  • Brahms: Heimweh II
  • Sullivan: Sweethearts
  • Keel: Three Saltwater Ballads
15 - Conway Hall
Evening class/lecture recital

Part of the Music UpClose series, directed by Simon Callaghan and Tom Hammond

with Dickson Fung (violin)

Programme:

  • Brahms: Violin sonata op 78, 1st movement
13 - St Martin-within-Ludgate
Voice and piano recital

St Martin-within-Ludgate, 1.15pm

with Eleanor Janes (soprano)

Programme:

  • Schubert: Ganymed
  • Brahms: Botschaft
  • Brahms: Feldeinsamkeit
  • Ravel: Prelude, Fugue and Forlane from Le Tombeau de Couperin
  • Poulenc: Air Chantés
  • Copland: Six of Twelve Poems by Emily Dickinson
3 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
Concert of new music

Programme includes:

  • Henderson: Somnambule
  • Henderson: Boggle, with Josh Spear (clarinet)
  • O'Halpin: Miniature

April

20 - Michaelhouse, Cambridge
Solo piano recital

Michaelhouse, Cambridge, 1pm

Programme:

  • Bach: Prelude and Fugue in E major BWV 878
  • Liszt: Un Sospiro
  • Ravel: Le Tombeau de Couperin
13 - Farnham Maltings
Voice and piano recital

Farnham Maltings, 1pm

with Teresa Pells (soprano)

Programme:

  • Copland: The world feels dusty
  • Copland: Why do they shut me out of heaven?
  • Ravel: Prelude and Fugue from Le Tombeau de Couperin
  • Dove: Between Your Sheets
  • Dove: Finish!
  • Dring: Separation
  • Dring: Song of the Nightclub Proprietress

March

14 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
Brahms Project, curated by Eugene Asti

with Eleanor Janes (soprano), Katrina Wilson (mezzo-soprano), David Jones (baritone), Will Davies (tenor), Leah Blakelock (mezzo-soprano), Casey-Joe Rumens (baritone)

Programme:

  • Brahms: Die Schwestern, op 61/1
  • Es rauschet das Wasser op 28/3
  • Hut du dich op 66/5
7 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
Brahms Project, curated by Eugene Asti

with David Jones (baritone) and Will Davies (tenor)

Programme:

  • Brahms: Wie bist du meine Konigin op 32/9
  • Brahms: Nicht mehr zu gehen op 32/2
  • Brahms: Botschaft op 47/1

February

24 - Helmsley Arts Centre, North Yorkshire
Voice and piano recital

Helmsley Arts Centre, 3pm

with Emily Armour (soprano)

Programme:

  • Gurney: Five Elizabethan Songs
  • Schubert: Ganymed and An der Mond
  • Dvorak: Love Song
  • Martinu: Songs on one page
  • Dring: Song of the Nightclub Proprietress
  • Flanders and Swann: A word on my ear
  • Ravel: Rigaudon and Menuet from Le Tombeau de Couperin
8 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
Rude Health: A concert of music by Trinity Laban Composers

Programme includes:

  • Henderson: Black Box Flight Recorder
  • O'Halpin: Miniature
1 - Roundhouse Theatre, Camden
Pie-eyed Cabaret

Roundhouse Theatre, 6pm

with Rhys Cook (baritone)

Improvisation evening.

January

25 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
Rude Health: A Concert of music by Trinity Laban Composers

Programme includes:

  • Caitlin Rowley: Improvisation
28 - St Martin-within-Ludgate
Voice and piano recital

St Martin-within-Ludgate, 1.15pm

with Teresa Pells (soprano)

Programme:

  • Barber: St Ita's Vision
  • Barber: Praises of God
  • Barber: Sea Snatch
  • Copland: The world feels dusty
  • Copland: Why do they shut me out of heaven?
  • Barber: I hear an army
  • Barber: Sure on this shining night
  • Gurney: Sleep
  • Clarke: The Seal Man
  • Clarke: Down by Salley Gardens
  • Dring: Separation
  • Dring: Song of the Nightclub Proprietress

December

15 - Michaelhouse, Cambridge
St Augustine's Chamber Choir Christmas concert

Michaelhouse Centre, 1pm

Director: Philip Mead

Piano accompaniment: Clare Simmonds

Programme:

Works by Sweelinck, Mathias, Palestrina, Berkeley, Pearsall, Ives, Darke, Vaughan Williams and Gardner

7 - Oatleigh Care Home, Anerley
Voice and piano recital

Oatleigh Care Home, Anerley, 3pm

with Teresa Pells (soprano)

Programme:

  • Barber: St Ita's Vision
  • Barber: Sea Snatch
  • Barber: The Praises of God
  • Barber: Sure on this shining night
  • Copland: Why do they shut me out of heaven?
  • Copland: The world feels dusty
  • Cowell: Aeolian Harp
  • Liszt: Trois Etudes de Concert: Un Sospiro, S144
  • Gurney: Sleep
  • Dring: Separation
  • Dring: Song of a Nightclub Proprietress

November

23 - Old Royal Naval Chapel, Greenwich
Violin and piano recital

Old Royal Naval Chapel, Greenwich, 3pm

with Nadine Nagen (violin)

Programme:

  • Mozart: Sonata for Piano and violin K304
  • Liszt: Trois Etudes de Concert: Un Sospiro, S144
  • Bloch: Nigun from Baal Shem
  • Cowell: Aeolian Harp
  • Brahms: Violin sonata op 78, first movement

October

22 - Jaques Samuels Pianos, London

Jacques Samuel Intercollegiate Piano Competition

'Commended' for the performance of:

  • Beethoven Bagatelle op 33, no 1
  • Prokofiev: Sonata No 6, Op 82, Second movement
26 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
John Cage Festival

October Group Improvisation (five performances)

12 - Old Royal Naval College, Greenwich
Voice, violin and piano recital

Old Royal Naval Chapel, Greenwich, 1pm

with Nadine Nagen (violin) and Teresa Pells (soprano)

Programme:

  • Copland: Why do they shut me out of heaven?
  • Copland: The world feels dusty
  • Barber: Sea Snatch
  • Barber: The Praises of God
  • Bloch: Nigun from Baal Shem
  • Prokofiev: Sonata No 6, Op 82
4 - St Alfege Church, Greenwich
Solo piano recital

St Alfege Church, Greenwich, 1pm

Programme:

  • Scarlatti: Sonata K27 and Sonata K492
  • Beethoven: Bagatelles Op 33, Nos 1 and 2
  • Prokofiev: Sonata No 6, Op 82

July

25 - St Botolph without Aldgate, London
Violin, viola and piano recital

St Botolph without Aldgate, 1pm

with Clarice Rarity (violin) and Owen Ronayne (viola)

Programme:

  • Beethoven: Sonata for Piano and Violin, Op 12 No 2
  • Bruch: Kol Nedre
  • Prokofiev: Sonata No 6, Op 82, first movement
  • Leith: Piano trio
19 - St Alfege Church, Greenwich
Oboe, violin and piano recital

St Alfege Church, Greenwich, 1pm

with Lenia Christodoulou (oboe) and Nadine Nagen (violin)

Programme:

  • Telemann: Sonata for Oboe in E minor
  • Scarlatti: Sonata K27 and Sonata K492
  • Bach: Concerto for Oboe and Violin

June

20 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance

Piano Duets and Duos masterclass with Deniz Gelenbe. Duo with Jacob Rainbow (piano)

Programme:

  • Walton: Facade
  • Richard Rodney Bennett: Four Piece Suite: Samba Triste and Finale
16 - Waltham Abbey Church, Waltham Cross
Voice and piano recital

Waltham Abbey Church, 1pm

with Claire Barton (mezzo-soprano)

Programme:

Works by Lilburn, Rossini, Tchaikovsky, Saint-Saens, Mahler and Ritchie

May

31 - Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
End of year recital (solo piano)

Programme:

  • Scarlatti: Sonata K27 and Sonata K492
  • Chopin: Nocturne Op 9 No 3
  • Prokofiev: Sonata No 6, Op 82, first movement
  • Ligeti: Etudes Pour Piano, Premier Livre: Arc-en-ciel and Fanfares

February

26 - Helmsley Arts Centre, North Yorkshire
Solo piano recital

Helmsley Arts Centre, 3pm

Programme:

  • Schubert: Sonata in A major, D959
 

tel 07773 280185   email